اصلاح ضوابط تعیین مهندسان ساختمان اقدامی درست یا غلط

10 / 10
از 1 کاربر

اصلاح ضوابط تعیین مهندسان ساختمان؛ اقدامی درست یا غلط؟

در جریان بازدید وزیر راه و شهرسازی از آزمون صلاحیت حرفه ای مهندسان، ایشان بر حق انتخاب مهندسان ناظر توسط مالکان و کارفرمایان تاکید نمود. اگرچه با انتخاب نوبتی مهندسان ناظر توسط سازمان های نظام مهندسی استان ها به نظر روند انتخاب مهندسان ناظر سروسامان یافته و تا حدود زیادی عدالت رعایت می گردد اما گویا سیاست های وزارت راه و شهرسازی و شخص وزیر محترم بر خلاف این رویه بوده و خواستار تغییر این نوع ارجاع کار هستند. البته احتمالا بررسی های لازم در این خصوص انجام گرفته و جوانب کار در نظر گرفته خواهد شد اما بعید به نظر می رسد این امر کمکی به ارتقای کیفیت ساخت که دغدغه آقای وزیر است بنماید.

در سیستم کنونی ارجاع کار نظارت، ناظر یک پروژه ساختمانی به طور تصادفی و بدون هیچ گونه آشنایی قبلی با مالک بر اساس پارامترهای خاص و بر طبق نوبت ارجاع انتخاب می گردد و این موضوع به کاهش زد و بندهای احتمالی کمک می کند.

پیرو اظهارات آقای وزیر در این خصوص، آقای حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بر این عقیده است که نظارت جنبه اختیاری دارد؛ یعنی مالک هم می تواند خودش ناظر را انتخاب نماید یا اینکه دولت این کار را انجام دهد. اما مسأله بازرسی در حیطه حقوق مالک نیست و این موضوع از اختیارات دولت است که مراحل ساخت و ساز را بازرسی کند و مشخص نماید که کار احداث ساختمان بر اساس نقشه تأییدی انجام می شود یا خیر و ساخت طبق مجوز مسکونی است یا تخلف دارد.

از نظر ایشان با توجه به اینکه حق الزحمه این بازرسی را مالک می دهد ولی انتخاب بازرس جزء حقوق وی نمی باشد، تناقض به وجود می آید. بنابراین باید یک نهادی مسئولیت این کار را بر عهده بگیرد و خودش هزینه اش را بپردازد. البته آقای مظاهریان در حالی از اصلاح این روند در قالب مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تا پایان سال جاری خبر می دهد که ابهامات جدی در خصوص چگونگی تأمین منابع مالی این نهاد بازرسی وجود دارد. به نظر می رسد هزینه های این چنین بازرسی نیز به طور مستقیم یا غیرمستقیم می بایست از طریق مردم تأمین مالی شود. لذا قضیه فرق چندانی با حالت قبل نکرده و به جز عریض و طویل کردن موضوع و کاهش شفافیت دستاورد دیگری ندارد.

    

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()