توافق هسته ای؛ رونق بازار مسکن یا ادامه رکود

10 / 10
از 1 کاربر

توافق هسته ای؛ رونق بازار مسکن یا ادامه رکود

به نقل از هفته نامه پیام ساختمان، بسیاری از مردم چشم انتظار تأثیر توافق بر حوزه مسکن هستند، بازاری که نقش بسزایی در رونق اقتصادی دارد و چند سال گذشته را در رکود سپری کرده است. اما کارشناسان و دست اندرکاران حوزه مسکن و ساختمان بر این عقیده اند که توافق هسته ای بر خلاف دیگر بخش های اقتصادی بر این حوزه تأثیر زودهنگام ندارد زیرا علل رونق یا رکود ساختمان بیشتر جنبه داخلی دارد.

 

توافق هسته ای-بازار مسکن

 

حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید: بازار مسکن بر خلاف دیگر بازارهای مهم اقتصادی در کوتاه مدت و میان مدت تحت تأثیر نتیجه مذاکرات قرار نمی گیرد و اثرات رفع تحریم بر بازار مسکن محدود است. وی با اشاره به تأثیر قیمت زمین بر قیمت تمام شده مسکن می افزاید: به طور مثال در تهران حدود 60 درصد ارزش مسکن قیمت زمین آن است و این موضوعی است که جنبه داخلی دارد و تحریم در آن تاثیرگذار نیست. هزینه های ساخت نیز بیشتر تحت تأثیر تورم عمومی است، بنابراین قیمت و معاملات در بازار مسکن بیشتر به عوامل داخلی مرتبط است نه خارجی. از اینرو نتیجه مذاکرات تأثیر چندانی بر این بازار ندارد. مظاهریان بر این عقیده است که توافق حاصل شده سرمایه گذاری در بخش مسکن را تحت تأثیر قرار می دهد که البته به دلیل اینکه مسکن موجود در حال حاضر تا حدود زیادی نیاز بازار را برطرف می کند، احتمالا در میان مدت سرمایه زیادی جذب حوزه مسکن نشود. وی معتقد است با توجه به تأثیرپذیری بیشتر بازارهای دیگر از توافق هسته ای و رونق بیشتر آنها، سرمایه گذاران تمایل کمتری به سرمایه گذاری در بخش مسکن خواهند داشت پس نباید در کوتاه مدت در انتظار تغییراتی با نوسان شدید در بخش مسکن باشیم. از نظر وی به لحاظ تغییرات قیمتی تا پایان سال 94 روند آرام و زیر تورم عمومی را در بخش مسکن شاهد خواهیم بود.      

علی چگینی، مدیر کل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی معتقد است که بهبود شرایط بازار مسکن در سال 95 نمایان می گردد و رونق اقتصادی ناشی از توافق هسته ای به افزایش تولید مسکن کمک خواهد کرد. از طرف دیگر وزارت راه و شهرسازی فرصت بهتری خواهد داشت تا برنامه ها و سیاست های خود را در بخش مسکن با تخصیص اعتبارات لازم اجرایی نماید.

اما محمود جهانی، کارشناس مسکن، اعتقاد دارد که نخستین بازاری که بیشترین تأثیر مثبت را از نتایج مذاکرات می گیرد بازار بورس است. از نظر وی در فاصله چند ماه از توافق هسته ای که شرایط نقدینگی و سرمایه گذاری بهتر شود، بازار مسکن نیز از توافق تأثیر می پذیرد.

توافق هسته ای-وضعیت بازار مسکن

جهانی می گوید: دوره های رونق و رکود در بخش مسکن به این ترتیب است که در هر دو دوره (رونق و رکود) ابتدا معاملات است که از شرایط تأثیر می گیرد. بنابراین با توافق بین ایران و 5+1، ابتدا معاملات مسکن رونق می گیرد که رونق معاملات منجر به افزایش سرمایه گذاری می شود و افزایش سرمایه گذاری رونق و شوک را به بازار مسکن وارد می کند. در مرحله بعد تقاضا برای صدور پروانه ساختمانی و تولید مسکن افزایش می یابد که این امر احتمالا در سال آینده به وقوع بپیوندد. به طور طبیعی قیمت ها نیز رشد می کند اما قطعا شوک قیمتی در بازار مسکن نخواهیم داشت.

بنا بر اظهارات محمود جهانی بر اساس آمار بانک مرکزی نقدینگی در دو سال اخیر رشد داشته لیکن این نقدینگی در بخش مسکن فعال نبوده و در حوزه های دیگر محبوس مانده است. اما با بهبود شرایط اقتصادی ناشی از توافق انجام شده می توان انتظار داشت که نقدینگی و سرمایه به سمت بازار مسکن حرکت کند و رونق به بازار مسکن برگردد.    

ارسال نظر

یاشار : رونق بازار مسکن
1 0
با سلام. ببینید رونق بازار مسکن لزوماً با افزایش قیمت همراه نیست.بعضی فکر میکنن رونق یعنی افزایش قیمت.رونق یعنی ورود سرمایه های جدید. اینطور نیست که بعضی فکر میکنن.در همه کشورها وقتی بازار دچار رکود میشه قیمت پایین میاد. حالا چرا؟ چونکه سرمایه گذاره میخواد پولشو بکشه بیرون بره یه کار دیگه شروع کنه.اما اینجا چی؟ باز سرمایه دارا دست از طمع نمیکشن قیمت پایین بیاد تا بازار فعال بشه. این مسکن مهر هم که قوز بالا قوزه برای بازار مسکن.بازار رو به آتیش کشید. سرمایه داران فعال در بخش مسکن باید توقعات خودشون رو واقعی کنن و قیمت رو کاهش بدن.خب قیمتو بیار پایین بفروش ملک رو بعد برو تو یه زمینه دیگه سرمایه گذاری کن.. خدا برکت میده.خریدار هم خوشحال میشه. شما که سودتون رو بردید دیگه چرا؟
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()