ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه و مواجهه با سیل

10 / 10
از 1 کاربر

ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه و مواجهه با سیل 

اواخر تیرماه 1394 سیلابی که قاعدتاً می بایست بدون هیچ خسارتی یا با خسارت های جزئی پایان می یافت عده زیادی از هموطنان را داغدار و یا شدیداً متضرر نمود. از این دست سوانح در ایران کم نبوده و بعد از این هم شاهد تکرار آن خواهیم بود اما چرا برای یک بار هم که شده از وقوع چنین سوانحی درس نمی گیریم و برای جلوگیری از ضرر و زیان جانی و مالی ناشی از سوانح طبیعی اقدامی نمی کنیم. هرچند طوفان، سیل و زلزله را به عنوان سوانح طبیعی می شناسیم ولی انگار برای ما ایرانیان غیرطبیعی هستند. هر سال شاهد دست کم یک مورد از این نوع سوانح به اصطلاح طبیعی هستیم که با اینکه عمدتاً در مقیاس کوچک و یا متوسط رخ می دهند ولی خسارت های بزرگ به بار می آورند. متأسفانه سوء مدیریت به قبل از سانحه محدود نمی شود و بعد از وقوع سانحه نیز شاهد امدادرسانی ضعیف ارگان های مربوطه هستیم.

آنچه که مسئولان ذیربط در مورد سیل اخیر در استان های مازندران و البرز اظهار داشتند این بود که علیرغم هشدار به مردم در مورد ساخت و ساز در حریم رودخانه، مردم توجه نکرده اند و شد آنچه که نباید می شد! اما اگر به این شکل بخواهیم به قضایا نگاه کنیم که سنگ روی سنگ بند نمی شود. همیشه افراد سودجویی هستند که به هر شکل ممکن می خواهند قانون را دور بزنند و ساخت و ساز غیرمجاز یکی از حوزه های مورد علاقه این افراد است.

 

ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه

 

قضیه وقتی جالب تر می شود که ارگان ها و سازمان هایی که می توانند وارد این حیطه شده و مانع ساخت و ساز غیرمجاز شوند از استانداری گرفته تا محیط زیست، شهرداری، شوراها، ادارات جهاد کشاورزی، سازمان آب و غیره کم نیستند ولی ساختمان های تا چندین طبقه به تدریج در حریم و بستر رودخانه ها ساخته می شوند و بعضاً انشعاب آب و برق و گاز دریافت می کنند، بدون اینکه چه در مرحله ساخت و چه بعد از ساخت برخورد جدی با آن ها شود! این وضعیت هر ببیننده عاقلی را در مورد عملکرد این دستگاه ها دچار تردید می کند.

علاوه بر خطرات سیل، مشکل دیگری که می تواند در رابطه با این ساخت و سازها به تدریج تبدیل به بحران شود، ورود فاضلاب واحدهای مسکونی و تجاری ساخته شده در حریم رودخانه ها به داخل رودخانه است که مستقیماً بر سلامت محیط زیست و انسان ها تأثیرگذار است. متأسفانه ساخت و سازهای غیرقانونی به این شکل علاوه بر استان های البرز و مازندران در حاشیه رودخانه استان های تهران، گیلان، لرستان، آذربایجان غربی و خراسان شمالی نیز مشاهده می شود.

ساماندهی و جلوگیری از ساخت و سازهای جدید در حریم و بستر رودخانه ها و برخورد قضایی با متخلفان، لایروبی بستر رودخانه ها و هدایت هوشمندانه سیلاب به محل های کم خطر مانند مخازن سد، دریاچه های طبیعی و اراضی کم خطر، و پایدارسازی شیب ها از جمله راهکارهایی است که می توان جهت پیشگیری از وقوع خسارات ناشی از سیل اعمال نمود.     

    

ارسال نظر

ناشناس : لایک
3 0
لایک
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()