فرودگاه کانسای ژاپن؛ فرودگاهی بر روی جزیره مصنوعی

10 / 10
از 1 کاربر

فرودگاه کانسای ژاپن؛ فرودگاهی بر روی جزیره مصنوعی

شهر کانسای ژاپن جمعیتی در حدود 24 میلیون نفر دارد و تولید ناخالص آن با تولید ناخالص ملی کشور کره جنوبی برابری می کند. این شهر یکی از شهرهای بزرگ صنعتی ژاپن می باشد و در نزدیکی کیوتو پایتخت سابق ژاپن قرار دارد. منابع خوب جذب توریسم مانند 5 میراث جهانی، گنجینه های ملی، و حدود 50 درصد از سرمایه های فرهنگی ژاپن در محدوده 100 کیلومتر در این شهر قرار دارد. فرودگاه قدیمی این شهر به هیچ عنوان توان تامین تقاضای حمل و نقل گسترده به این شهر را نداشت و به علت آنکه حومه این فرودگاه با توسعه شهری اشغال شده بود، امکان توسعه آن به دلیل حجم بالای پروازها و ایجاد مزاحمت برای ساکنین وجود نداشت. صادرکنندگان ژاپنی نیز مجبور به حمل و نقل کالاهای خود از طریق دریا به توکیو و سپس از طریق فرودگاه توکیو به اقصی نقاط جهان بودند. این قضیه علاوه بر افزایش هزینه حمل و نقل، محدودیت هایی را برای صادرکنندگان ایجاد می نمود. بنابراین وجود یک فرودگاه بزرگ بین المللی در این شهر ضروری و حائز اهمیت استراتژیک به نظر می رسید.

 

kansai airport 1 

 

گام نخست برای ساخت یک فرودگاه در این شهر پیدا کردن محلی مناسب برای این منظور بود. مسئولین شهری با توجه به تجربه ناخوشایند فرودگاه توکیو که در آن بسیاری از کشاورزان و مردم محلی مجبور به فروش زمین های خود شدند، تاثیرات نامطلوبی به بافت منطقه تحمیل گردید و پیامدهای ناخوشایند و بعضا عکس العمل های خشنی در پی داشت، تصمیم گرفتند که این فرودگاه را در دریا احداث نمایند. از آنجا که در خلیج اوزاکا هیچ جزیره ای وجود نداشت، پس می بایست یک جزیره مصنوعی ایجاد می نمودند! این اولین تجربه در این زمینه در سراسر دنیا بود. چنین فرودگاهی در صورت احداث می توانست به طور 24 ساعته فعالیت داشته باشد بدون آنکه مزاحم کسی باشد. در ساخت چنین جزیره فرودگاهی باید به فاکتورهایی مثل زلزله و طوفان توجه می شد. شهر کانسای در گذشته زلزله های بزرگی را تجربه کرده و زلزله می تواند باعث آبشستگی مصالحی شود که جهت پر کردن جزیره استفاده می گردد. همچنین طوفانی که در سال 1934 در این منطقه به وقوع پیوست موج هایی را ایجاد نمود که بلندی آن به بیش از 3 متر رسید. بنابراین جزیره فرودگاهی باید به اندازه کافی بلند و مقاوم به این امواج باشد.

 سایت انتخاب شده برای ساخت فرودگاه 3 مایل دورتر از ساحل قرار داشت که در آن نقطه عمق آب به بیش از 18 متر می رسید. سرانجام مطالعات ساخت فاز اول این فرودگاه در سال 1986 آغاز گردید. مطالعات اولیه و بررسی بستر دریا و مصالح تشکیل دهنده آن با اجرای گمانه های زیاد حدود 1 سال به طول انجامید. طراحان ابعاد این فرودگاه را با طول 4 کیلومتر در عرض 1.2 کیلومتر درنظر گرفتند. عمق آب تنها دغدغه ساخت فرودگاه نبود و مشکل اصلی شرایط خاک زیر آب بود که تا عمق بیش از 100 متر رس همرفتی بود. مهندسان ژاپنی مشکل ساخت و ساز در این شرایط را حل نمودند. آنها لوله هایی را در داخل بستر دریا کار گذاشتند که پر از ماسه بود. وظیفه این ستون های پر از ماسه جذب آب رس و زهکشی آن بود (شکل های زیر). تعداد کل ستون های ماسه ای کار گذاشته شده در هر دو فاز فرودگاه کانسا به حدود 1 میلیون عدد رسید!

kansai airport 2

 

kansai airport 3

 

لایه های خاک زیر دریا در محل ساخت فرودگاه در شکل زیر نشان داده شده است. عدم اطمینان ساخت از لایه رس قرار گرفته در زیر لایه رس همرفتی نشأت می گرفت. قابلیت فشردگی این لایه رسی نامعلوم بود و به دلیل عمق زیاد امکان هیچگونه اصلاحی وجود نداشت. گروهی از متخصصان ژاپنی میزان نشست جزیره فرودگاهی را به واسطه وزن آن تخمین زدند. بر اساس برآورد آنها میزان این نشست در حدود 6 تا 7.5 متر بود. مسئولان ساخت فرودگاه کمترین برآورد یعنی حدود 6 متر را پذیرفتند و طراحی بر اساس این برآورد انجام شد.

kansai airport 4

 

 عملیات ساخت فاز اول در سال 1987 آغاز شد. لایه رس همرفتی به وسیله ستون های ماسه همانطور که در بالا تشریح شد، تثبیت گردید. محیط جزیره به وسیله 69 محفظه فولادی که در کف خلیج فرو رفته بودند مشخص گردید. این محفظه های فولادی دارای ارتفاع حدود 23 متر و قطر 23 متر می باشند و هر کدام در حدود 200 تن وزن دارند. فضای بین این محفظه های فولادی در محیط جزیره با 48000 بلوک بتنی ویژه پر شد. تخته سنگ های نامنظم با وزن 1 تا 2 تن به این دیوار افزوده شد. کار ساخت این دیوار 2 سال به طول انجامید. ارتفاع این دیوار به اندازه ای بود که 12 متر بالاتر از سطح دریا قرار گیرد.

 

kansai airport 5

 

kansai airport 6

 

فضای داخلی درون دیوارها با قلوه سنگ و شن های درشت پر شد تا مانعی برای روانگرایی در زلزله باشد. این مصالح از کوه های نزدیک به محل ساخت فرودگاه برداشت گردید. حجم این مصالح پرکننده به 21.2 میلیون مترمکعب رسید و چهار سال طول کشید تا این بخش از عملیات ساخت به پایان برسد.

جزیره فرودگاه باید به ساحل متصل می شد. این قسمت از پروژه در سال 1987 شروع و در سال 1990 پل متصل کننده فرودگاه و ساحل با هزینه 1 میلیارد دلار تکمیل گردید. این پل هم دارای راه آهن و هم دارای بزرگراه است. در سال 1990 جزیره و مسیر ارتباطی آن به ساحل تکمیل گردید. حدود 10000 نفر در این پروژه مشغول به کار بودند.  

پیش بینی ها در مورد میزان نشست جزیره چندان درست از آب در نیامد. میزان نشست واقعی در سال 1990 به بیش از 8 متر رسید و این نشست با سرعت حدود  30 سانتی متر در سال ادامه داشت. مسئولان ساخت فرودگاه تصمیم گرفتند ارتفاعی در حدود 3.5 متر دیگر را با مصالح درشت دانه پر کنند که هزینه ای بالغ بر 150 میلیون دلار در پی داشت. باند فرودگاه هم به جای بتن با آسفالت پوشش داده شد تا جلوی ترک خوردگی را بگیرد. فاز اول این فرودگاه در سال 1994 و فاز دوم آن در سال 2007 به بهره برداری رسید. هزینه کل ساخت این فرودگاه به حدود 14 میلیارد دلار رسید. مساحت هر دو فاز این فرودگاه 1055 هکتار است. 

kansai airport 7

 

این فرودگاه که در بزرگترین جزیره ساخت دست بشر احداث گردیده است از طرف انجمن مهندسان عمران امریکا (ASCE) به عنوان دومین پروژه برتر مهندسی در قرن بیستم (بعد از کانال پاناما) شناخته شد. با توجه به نزدیکی به چین، کره جنوبی، تایوان و شرق آسیا، این فرودگاه نقش بسیار سودمندی در رونق اقتصادی منطقه و تسهیل صادرات کالاهای ژاپنی داشته است.     

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()