معرفی پروژه Big Dig

9 / 10
از 8 کاربر

پروژه بیگ دیگ

پروژه Big Dig

پروژه بیگ دیگ (Big Dig) در بوستون در ایالت ماساچوست امریکا یک پروژه راه سازی عظیم است که به منظور بهبود جریان ترافیک، کاهش ازدحام وحشتناک بین بوستون و نواحی حومه اطراف آن، و جایگزین کردن شریان های قدیمی در مرکز شهر که شهر را به دو قسمت تقسیم می کرد و انتقال مراکز اقتصادی از شمال و کنار رودخانه شهر انجام شد.

پروژه شریان/تونل مرکزی (CA/T)، که تصمیم اجرای آن توسط مسئولین راهداری ماساچوست اتخاذ شد، در سال 1991 آغاز گردید. هزینه این پروژه که در دسامبر سال 2007 تکمیل گردید، 14.8 میلیارد دلار برآورد شد. هزینه واقعی این پروژه که در جولای 2012 به بهره برداری کامل رسید بیش از 24 میلیارد دلار بود. این ایالت سالانه 100 میلیون دلار به سرویس پرداخت دیون این پروژه می پردازد که به نظر می رسد این پرداخت سالیانه تا سال 2038 ادامه پیدا کند. میزان بدهی کنونی در حدود 9 میلیارد دلار می باشد.

بدون شک پروژه بیگ دیگ را می توان یکی از چالش برانگیزترین پروژه های عمرانی ایالات متحده دانست که دربرگیرنده دو بخش اساسی است:

  • شریان مرکزی موجود در شهر شامل بزرگراه شش خطه هوایی، با یک بزرگراه زیرزمینی وسیع و دو پل با 14 خط که در انتهای شمالی از روی رودخانه چارلز می گذرد، جایگزین شد.
  • گسترش شاهراه ماساچوست (Interstate 90) از شرایط سابق آن که به جنوب مرکز شهر بوستون ختم می شد به نواحی جنوبی تر بوستون و بندرگاه و بزرگراه منتهی به فرودگاه لوگان.

 

پروژه بیگ دیگ

 

ساخت بزرگراه مرکزی شهر (Interstate 93) در سال 1953 آغاز شده بود و در سال 1959 با شش خط که برای عبور و مرور 75000 وسیله نقلیه در روز طراحی شده بود، به بهره برداری رسید. اما تعداد وسایل نقلیه عبوری از این بزرگراه به 200000 دستگاه در روز رسیده بود و در نتیجه نواحی مرکزی بوستون در حدود 10 ساعت در روز راهبندان شدید داشت که منجر به اتلاف سالانه بیش از 500 میلیون دلار هزینه سوخت می گردید.

بزرگراه هوایی موجود تخریب شد که منجر به آن گردید فضایی در حدود 29 هکتار برای ایجاد بلوار، پارک و غیره آزاد گردد و با یک مسیر 8 تا 10 خطی زیرزمینی جایگزین گردید که دارای دو پل با 14 خط بر روی رودخانه چارلز است. این راه ها برای حجم عبوری 245000 وسیله نقلیه در روز طراحی شده است.

باند شمالی تونل/شریان مرکزی در مارس 2003 زیر بار ترافیک رفت و باند جنوبی در دسامبر همان سال افتتاح شد. هشت خط (چهار خط برای باند شمالی و چهار خط برای باند جنوبی) در انتهای سال 2003 افتتاح شد، و دو خط باقیمانده در اوایل 2005 به بهره برداری رسید.

برای ساخت این پروژه در حدود 11.5 میلیون مترمکعب خاکبرداری شد. در حدود دوسوم حجم خاکبرداری به نواحی که نیاز به خاکریزی داشتند و دیگر سایت ها منتقل شد. انتقال همه خاک ها با 541000 بار انتقال با کامیون انجام شد. اگر این تعداد کامیون را در یک صف ردیف کنیم در حدود 7420 کیلومتر می شود. مابقی حجم خاک به جزیره ای در نزدیکی بندرگاه حمل شد.

در ساخت این بزرگراه در حدود 2.9 میلیون مترمکعب بتن مصرف شد. در این پروژه بیش از 7900 متر طول دیوار بتن مسلح اجرا گردید که دربرگیرنده دیوارهای بزرگراه زیرزمینی و تکیه گاه های بزرگراه های هوایی در طی ساخت بود.

 

پروژه بیگ دیگ

  

دو پل بزرگ بر روی رودخانه چارلز، پل هیبرید کابلی (استفاده از فولاد و بتن)، که وسیعترین پل هیبریدی نامتقارن است که تا کنون ساخته شده، دارای 14 خط است.

 

پروژه بیگ دیگ

 

پروژه بیگ دیگ

پروژه بیگ دیگ

 

این پل که با هزینه 100 میلیون دلار ساخته شده، پل Leonard P. Zakim Bunker Hill نام دارد. طراح سوئیسی این پل "کریستین مِن" این پل را به شکل دو “Y” معکوس طراحی نموده که نمایانگر بنای یادبود نبرد بانکرهیل در نزدیکی پل در چارلستون می باشد. لئونارد پی. زکیم هم نام فعال حقوق شهروندی است که پل های بسیاری را برای از بین بردن شکاف تفرقه در این شهر ایجاد نموده است.

 

منابع:

www.leonardpzakimbunkerhillbridge.org

www.massdot.state.ma.us/highway/TheBigDig/TunnelsBridges.aspx

www.roadtraffic-technology.com/projects/big_dig

www.engineering.com/Library/ArticlesPage/tabid/85/ArticleID/77/The-Big-Dig.aspx

 

    

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()