همکاری ایران و آمریکا در زمینه تبادل اطلاعات لرزه ای

10 / 10
از 1 کاربر

به نقل از دنیای اقتصاد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و مرکز تحقیقات مهندسی زلزله Pacific آمریکا تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند که بر اساس آن، اطلاعات شتاب نگاشت های زلزله در ایران برای پایش و کسب اطلاعات بیشتر از وضعیت گسل‌ها و سایر مشخصه های زلزله‌های ثبت شده بین این دو مرکز مورد تبادل قرار بگیرد.

طبق این تفاهم ‌نامه قرار است این مرکز تحقیقات آمریکایی، اطلاعات جامع ‌تری از رکوردهای ثبت شده لرزه‌ای در ایران به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارائه نماید. همچنین بر اساس این تفاهم اطلاعات و رکوردهای لرزه‌ای این موسسه بین‌المللی هم، در اختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشورمان قرار خواهد گرفت.

بنا بر تفاهم صورت گرفته با پایش و بررسی تکمیلی داده‌‌های لرزه‌ای ایران توسط موسسه پاسیفیک اطلاعات کاملتری از گسل‌ها به خصوص گسل ‌های شهر تهران تهیه گردد. دلیل این تفاهم به گفته اساتید زلزله‌ شناسی هر دو مرکز تحقیقاتی، علاقمندی تمام کشورها به اطلاعات لرزه‌ای کشورهای دیگر و عدم امکان تعیین مرز جغرافیایی برای رخدادهای زلزله در سراسر دنیا است.

همچنین به گفته این کارشناسان، شباهت‌های قابل توجهی میان نوع رخدادهای زلزله در ایران و غرب آمریکا وجود دارد که با این تفاهم می‌توان پایش قابل قبولی به لحاظ اطلاعات ثبت شده از رکوردهای لرزه‌ای این دو منطقه به دست آورد. 

متخصصان زلزله در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بر نامطلوب بودن شرایط لرزه‌ای در کشور تاکید نموده و بحران وقوع زلزله برای شهر تهران را بحرانی جدی‌تر از سایر مناطق کشور عنوان کردند. بنا بر اظهارات مسئولان این مرکز تحقیقاتی در جمع خبرنگاران، در صورت وقوع زلزله بزرگ در شهر تهران، قریب به یک میلیون نفر کشته و مجروح خواهند شد که آمار بسیار اسفباری خواهد بود.

متخصصان مهندسی زلزله امکان پیش‌بینی دقیق و حتی تخمین زمان وقوع زلزله در سراسر دنیا را تقریباً غیر ممکن می دانند. به گفته آنها تنها در برخی مناطق آمریکا که از دستگاه‌های بسیار دقیق پیش‌بینی بهره می برند ادعا می شود می‌توان از ۳۰ ثانیه تا ۱۵ دقیقه قبل از وقوع، زمان زلزله را پیش‌بینی نمود که هنوز صحت این ادعا در مجامع علمی تایید نشده است.


زلزله‌های ایران و کالیفرنیا شباهت دارند

مدیر اجرایی مرکز تحقیقات مهندسی زلزله پاسیفیک و عضو هیات علمی دانشگاه کالیفرنیا، با بیان اینکه این موسسه بزرگترین مرکز تحقیقاتی زلزله در آمریکاست، گفت: با وجود فاصله‌ زیاد و از آنجا که زلزله مرز سیاسی و جغرافیایی نمی‌شناسد و تمام کشورهای همجوار از تبعات آن متاثر خواهند شد، در حال حاضر همه کشورها به دریافت اطلاعات زلزله از یکدیگر علاقه‌مند هستند. به این دلیل که هر چه بیشتر از زلزله‌های رخ داده بدانیم، بهتر می‌توانیم برای پیش‌بینی آینده کسب اطلاع و برنامه‌ریزی کنیم.

دکتر یوسف بزرگ‌نیا، خاطرنشان کرد مهم‌ترین داده‌های مهندسی زلزله که در این زمینه اهمیت بسیاری دارد، رکوردهایی است که در زمان وقوع زلزله‌ ثبت می‌شود و از آنجا که ایران کشوری زلزله‌خیز است و رکوردهای لرزه‌ای آن جنبه بین‌المللی دارد، می‌توان با اطلاع از آنها و پایش بیشتر، از آنها برای سایر مطالعات و تحقیقات در زمینه زلزله استفاده نمود. وی تاکید می نماید علاوه بر فایده تشکیل بانک‌های اطلاعاتی زلزله با استفاده از این رکوردهای لرزه‌ای، زلزله‌های ایران تا حدود زیادی شبیه به زمین‌لرزه‌هایی است که در ایالت کالیفرنیای آمریکا به وقوع پیوسته و از اینرو همکاری و تفاهم صورت گرفته بین این دو مرکز تحقیقاتی دارای اهمیتی حیاتی است.

مدیر اجرایی مرکز تحقیقات مهندسی زلزله پاسیفیک، با تاکید بر دو مقوله «دانش فنی و آیین‌نامه‌های مهندسی زلزله» و «رساندن این دانش و اطلاعات به مرحله عمل»، اظهار داشت: از نظر دانش فنی مهندسی زلزله، ایران در جایگاه پایینی قرار ندارد اما موضوع مهم‌تر از دانش فنی، کم کردن فاصله دانش و اطلاعات با سطح عملیاتی است. وی افزود: اگر قادر به برنامه‌ریزی بلندمدت در این زمینه و مدیریت دانش زلزله باشیم می‌توانیم طی چند سال آینده به تدریج ریسک‌های موجود در ارتباط با امکان وقوع زلزله در ایران را بکاهیم.تهران در وضعیت بحران!

دکتر علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، با تاکید بر وضعیت نامطلوب ایران به لحاظ وقوع زلزله و خطرات ناشی از آن گفت: وضعیت کشور ما از نظر عوامل خطر زلزله به شدت بحرانی است چرا که با توجه به نقشه های لرزه‌شناسی، در انتهای هر گسل، گسل دیگری آغاز می‌شود و از طرف دیگر بسیاری از شهرها و کلان‌شهرهای ما به دلیل وجود منابع آب در کنار گسل‌ها و در محل شکستگی گسل، شکل گرفته اند. وی افزود: براساس آخرین شمارش‌ها، بیش از ۳۵ هزار مورد زلزله از سال ۱۹۰۰ میلادی به بعد ثبت شده که تعداد قابل توجهی از آنها در بازه زمانی بعد از سال ۲۰۰۲ تا کنون رخ داده است.

بیت اللهی ادامه داد: بُعد دیگر مخاطره‌پذیری ایران به لحاظ وقوع زلزله مربوط به وضعیت نامطلوب ساخت‌ و‌ سازها و شریان‌های حیاتی است به نحوی که هم اکنون نزدیک به ۸۰ درصد بناها و واحدهای مسکونی روستایی غیر مقاوم هستند. در تهران نیز از یک میلیون پلاک رسمی، ۲۰۰ هزار مورد در بافت‌های فرسوده و غیرمقاوم واقع شده‌اند.

زلزله تهران

رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن‌ و شهرسازی تصریح کرد: موضوع دیگر وضعیت نامطلوب کشور و به خصوص پایتخت از نظر جمعیت و عوامل اجتماعی است که در هنگام وقوع زمین‌لرزه باعث افزایش ریسک و خطرپذیری می‌شود. وی توضیح داد: در صورت وقوع زلزله بزرگ در شهر تهران مثلا در حد ۷ ریشتر، نزدیک به یک میلیون نفر کشته و زخمی خواهند شد که این آمار در مقایسه با استانداردهای جهانی عدد بسیار بزرگی است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()