پروژه های برتر و مبتکرانه فولادی آمریکا در سال 2015

10 / 10
از 1 کاربر

پروژه های برتر برنده جایزه طراحی نوآورانه ساختمان های فولادی آمریکا در سال 2015

دوازده پروژه سازه های فولادی از نزدیک به 100 سازه ساخته شده توسط شرکت های عمرانی، مهندسی، و ساخت و ساز از سراسر ایالات متحده، موفق به کسب جایزه ملی طراحی نوآورانه در مهندسی و معماری سازه های فلزی (IDEAS2) در سال 2015 گردیدند. این جایزه هر ساله توسط موسسه سازه های فولادی آمریکا (AISC) اعطاء می گردد.

راجر ای. فِرِش مدیر AISC می گوید "برندگان IDEAS2-2015 نشان دادند که همچنان می توان نوآوری و خلاقیت را در پروژه های ساختمانی در هر اندازه و تعریفی مشاهده نمود. فولاد کماکان راه حل های بسیار عالی برای تیم های طراحی و ساخت، معماران و مهندسان ارائه می دهد."

گروهی از کارشناسان حرفه ای طراحی و ساخت و ساز برندگان این جایزه را بر اساس سه طبقه بندی هزینه ساخت (پروژه های کمتر از 15 میلیون دلار، پروژه های بین 15 تا 75 میلیون دلار، و پروژه های بیشتر از 75 میلیون دلار) ارزیابی نمودند. علاوه بر این، این گروه جایزه برتر را به یک پروژه از بین 12 پروژه انتخاب شده اهدا نمودند.

هر پروژه بر اساس معیارهای مهندسی سازه و معماری در بکارگیری فولاد ساختمانی و با تأکید بر راه حل های خلاقانه بکار گرفته شده در پروژه؛ استفاده از راهکارهای طراحی نوآورانه در اتصالات، سیستم های ثقلی، سیستم های باربر جانبی، و حفاظت از آتش؛ جلوه های بصری و زیبایی پروژه؛ ابتکار در استفاده از عناصر فولادی به صورت نمایان (اکسپوز)، پیشرفت فنی و معماری در استفاده از فولاد؛ و بکارگیری طراحی مبتکرانه و روش های ساخت و ساز نوآورانه، مورد قضاوت قرار گرفت.

جایزه برتر در خلاقیت مهندسی به به پروژه توسعه کالج قضایی جان جی دانشگاه نیویورک که با مساحت 58000 مترمربع و با هزینه 400 میلیون دلار در منهتن ساخته شده است، اعطاء گردید. این ساختمان مشتمل بر یک برج 15 طبقه در خیابان یازدهم و 4 طبقه بالکن مخصوص دارای فضای سبز که معطوف به خیابان دهم است.

کالج جان جی دانشگاه نیویورک

کالج جان جی دانشگاه نیویورک

 

در مواجهه با تونل باریک "امتراک" که از گوشه سایت ساخت این سازه رد شده است، سیستم سازه ای ساختمان "جان جی" مشتمل بر شبکه ای از خرپاهای پیرامونی روی سقف است که 8 طبقه زیرین به آن آویزان است. این سیستم منجر به ایجاد یک کافه تریای بدون ستون بسیار جالب با چشم انداز رودخانه هادسون در طبقه پنجم شده است. در این پروژه گروه لزلی ای. رابرتسون (LERA) به عنوان گروه مهندسی سازه به خدمت گرفته شد.

دو لایه سازه ای جهت ایزوله کردن ساختمان از ارتعاش و سروصدای قطار ایجاد گردیده است. سازه اصلی ساختمان که در پشت و بر روی تونل قطار قرار گرفته، با یک سقف ساخته شده از قطعات توخالی پیش ساخته و دیوارهای بتنی پوشش داده شده است. در نقاط به هم رسیده، جزئیات خلاقانه ای جهت حفظ مسیر بار و جداسازی های ضروری مورد نیاز بوده است.

کالج جان جی دانشگاه نیویورک

پروژه کالج جان جی دانشگاه نیویورک در مرحله ساخت

 

چالش دیگر تطبیق شرایط ساخت با اختلاف سطح تقریبا دو طبقه ای بین خیابان های دهم و یازدهم بود. دومین ورودی اصلی ساختمان در خیابان 59 قرار دارد و با شیب تندی مواجه است. جهت طراحی برای این شرایط، ستون های پیرامونی در این قسمت که بارهای سنگینی را تحمل می کند، حذف گردید و ورودی کمی به عقب منتقل شد تا بتوان در آن رمپ و پله تعبیه نمود. خرپاهایی در داخل دیوار کلاس های طبقه چهارم قرار داده شد تا به طور موثری بار پیش آمدگی 12 متری این قسمت را تحمل و منتقل نماید.

کالج جان جی دانشگاه نیویورک-نمایی دیگر

کالج جان جی دانشگاه نیویورک-نمایی دیگر

 

برای پروژه های با هزینه ساخت کمتر از 15 میلیون دلار این جایزه به پروژه ایستگاه یونیون دنور اعطاء گردید. ایستگاه تاریخی یونیون یک بنای شاخص و برجسته هنری است که در کنار ناحیه تجاری و مرکزی شهر واقع است. این سازه شامل سایبان بسیار زیبا، پل عابر، پاویلیون، و سازه سالن انتظار ایستگاه می باشد. بیشترین ارتفاع سایبان حدود 21 متر است و به صورت داینامیک به حدود 7 متر در مرکز آن کاهش می یابد و سپس دوباره ارتفاع افزایش یافته و به پل عابر منتهی می شود.

این سیستم سازه ای متشکل از 11 خرپای قوسی شکل با عرض حدود 55 متر و ارتفاع 5.5 متر می باشد که با اتصال مفصلی به ستون های شبه قوسی متصل می گردد. این خرپاهای قوسی هم ویژگی خرپایی دارند و هم ویژگی قوسی. از اینرو دارای مزیت های سازه ای فراوانی هستند. پایداری هر خرپا بوسیله اتصالات مهاری بین خرپاها حفظ می شود. در مرکز ایستگاه خرپاهای قوسی با خرپاهای طره ای جایگزین می شوند و سقف رو بازی را ایجاد می نمایند. اکثر قطعات بکار رفته در این سازه از نوع لوله های فولادی هستند. تمام قطعات رنگ آمیزی شده که به صورت اکسپوز قرار دارند، به صورت جزء به جزء با تیم معماری هماهنگ شده اند. در واقع همه اعضا و اتصالات همزمان نقش سازه ای، باربری، و جلوه های معماری را ایفا می کنند.

ایستگاه یونیون دنور

ایستگاه یونیون دنور

 

دیگر جوایز در بخش پروژه های فولادی با هزینه ساخت کمتر از 15 میلیون دلار به پروژه های زیر تعلق گرفت:

-         آمفی تئاتر اوستین 360 و برج متصل به آن در تگزاس؛

-         پروژه چشم انداز بیرونی زیست کره 2 در اوراکل آریزونا؛

-         بنای یادبود آتش نشانان کشته شده در سنت پل مینه سوتا؛

-         پل مرکز شهر هیلتون کلمبوس در اوهایو.

 

برای پروژه های با هزینه بین 15 تا 75 میلیون دلار، جایزه برتر به پروژه ساختمان علوم و تکنولوژی دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا اهدا شد. جدیدترین دانشگاه فلوریدا و تنها دانشگاهی که دارای برنامه آموزشی علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات است، دارای مساحتی در حدود 15000 مترمربع می باشد. طراحی سازه ای آن توسط "تورنتون توماستی" و طراحی معماری آن توسط "سانتیاگو کالاتراوا" انجام شده است.

در این پروژه المان های یک سازه دو طبقه بتن مسلح به همراه یک پاسیوی شیشه ای 76 متری که نمای آن با 94 بازوی گنبدی متحرک شکل یافته است، همگی بوسیله مجموعه ای از باکس های فولادی با دهانه های حداکثر 22 متری تحمل می شوند. این مجموعه باکس فولادی نه تنها بار پاسیوی شیشه ای، بلکه بار فوق العاده زیاد بازوهای گنبدی متحرک را که نیز تحمل می نماید. بازوهای گنبدی شکل در طول روز جهت ایجاد سایه و جلوگیری از تابش مستقیم خورشید حرکت می کنند. مجموعه باکس فولادی سازه اغلب در کارگاه ساخته شده و هر دو قطعه آن به سایت نصب منتقل و در محل نصب گردیده است. بخش پایینی مجموعه ورق های فولادی به صورت اکسپوز کار شده و به اندازه ای صاف و صیقلی است که مشاهده کننده در نگاه اول آن را با انواع دیگر مصالح ساختمانی اشتباه می گیرد.             

دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا

دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا

 

دیگر جوایز این بخش (پروژه های فولادی با هزینه ساخت 15 تا 75 میلیون دلار) به پروژه های زیر تعلق گرفت:

-         مرکز فوتبال هتفیلد-داولین دانشگاه اورگان، در یوجین اورگان؛

-         استودیو هنر کالج پومونا در کلرمونت کالیفرنیا؛

-         کمپ ماریکوپا کالج مرکزی آریزونا؛

 

در بخش پروژه های با هزینه بیش از 75 میلیون دلار علاوه بر دانشگاه جان جی در نیویورک، پروژه های چرخ و فلک "وگاس های" و پروژه مرکز منطقه ای حمل و نقل چندمنظوره آنهایم موفق به کسب این جایزه شدند.

 چرخ و فلک وگاس های

چرخ و فلک وگاس های

 

پروژه مرکز منطقه ای حمل و نقل چندمنظوره آنهایم

پروژه مرکز منطقه ای حمل و نقل چندمنظوره آنهایم

 

پروژه مرکز منطقه ای حمل و نقل چندمنظوره آنهایم

پروژه مرکز منطقه ای حمل و نقل چندمنظوره آنهایم 

   

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()